ویزای لتونی(لاتویا)

جمهوری لتونی کشوری است در شمال اروپا که از شرق با روسیه ، از شمال با استونی ، از جنوب با لیتوانی، از جنوب شرقی با بلاروس و در غرب با دریای بالتیک هم مرز است. نصف مساحت این کشور از جنگل های سرسبز پوشیده شده است.دارای زمستان های بسیار سرد و برفی و میانگین دما در این فصل منفی ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد. بهترین زمان سفر به لتونی اوایل خرداد و تا اواسط شهریور است.اغلب گردشگران به شهر ریگا پایتخت لتونی وارد می شوند.این شهر جز آثار ثبت شده یونسکو می باشد.لتونی یکی از کشورهای عضو شینگن است و کلیه شهروندان ایرانی قبل از سفر به آن باید اقدام به اخذ ویزای لتونی نمایند.در این جا به توضیح انواع ویزای لتونی و نحوه اخذ ویزای توریستی آن خواهیم پرداخت.

انواع ویزاهای لتونی

اگر هدف تفریح در لتونی می باشد و شرایط و مدارک خاصی نیاز دارد که در ادامه این مبحث به تفصیل به آن خواهیم پرداخت. در ضمن لازم به ذکر است کمترین زمان برای وقت سفارت لتونی 3 ماه می باشد  که اگر دعوت‌نامه یا درخواست برای ویزای پزشکی داشته باشید، ممکن است یک هفته پس از درخواست  برای شما وقت سفارت تعیین شود.

این ویزا به هدف تجاری می باشد و متقاضی جهت اثبات هدف خود نیاز به دعوت نامه از شرکت مقصد و سایر مدارک مرتبط به آن از جمله فاکتور،قرارداد و .. دارد.دعوت نامه فرآیند اخذ ویزا را تسهیل می کند. دعوت نامه تجاری لتونی  از طرف شرکت و یا ارگانی برای شخص متقاضی ارسال می گردد. که این دعوت نامه با هدف خرید یا بازدید می باشد.

با داشتن این نوع ویزا شما فقط اجازه حضور در محدوده فرودگاه را دارید .

همانند سایر کشورهای حوزه شینگن برای ویزای تحصیلی لتونی، شما باید از دانشگاه و یا یک موسسه آموزشی دعوت نامه داشته باشید.  پس از تاریخ اتمام ویزای تحصیلی لتونی حتما باید این کشور را ترک کنید.

به هدف های مختلف از جمله پزشکی،فرهنگی،دیدار دوست و اقوام و …صورت می پذیرد.

ویزای توریستی لتونی

به صورت های مختلف از جمله یک بار ورود،دو بار ورود و چند بار ورود می باشد.که مدت اقامت آن  از 14 روزه تا 180 روزه یا بیشتر متغیر می باشد که با نام ویزاهای سینگل و مولتی شینگن از سه ماهه تا چند ساله شناخته شده می باشد.

شرایط و مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی لتونی

مدارک ویزای لتونی باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شود .این مدارک می بایست به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه برسند. مدارک اصلی مورد نیاز ویزای لتونی به شرح زیر است:

  • پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار و دو صفحه خالی روبروی هم
  • عکس رنگی زمینه سفید بدون روتوش مربوط به شش ماه اخیر
  • شناسنامه
  • مدارک شغلی شامل سابقه بیمه،جواز کسب،ثبت شرکت،فیش حقوقی سه ماه آخر،کارت مباشرت،گواهی اشتغال به کار و …
  • مدارک مالی شامل تمکن مالی و گردش حساب 3 ماه آخر .توجه داشته باشید تمکن مالی می بایست به یورو صادر شود و به تایید وزارت امور خارجه و دادگستری برسد.
  • اسناد ملکی در صورت وجود

لازم به ذکر است مدارک شغلی هر شخص نسبت به شخص دیگر متفاوت می باشد و هر شخص با توجه به شغل و شرایط خود نیازمند یک یا چند مورد از این مدارک می باشد.همچنین دانشجویان،زنان خانه دار و سایر افرادی که هر کدام از مدارک فوق را ندارند می توانند از مدارک همسر یا سرپرست خود استفاده کنند.جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان تات ویزا در تماس باشید.

زمان لازم برای دریافت ویزای لتونی

مدت زمان لازم برای دریافت جواب ویزای لتونی در حدود 21 روز کاری است که با توجه به شرایط متقاضی و شرایط سفارت ممکن است تغییر کند.برای دریافت جواب ویزای لتونی حتما باید شخص متقاضی به همراه کارت شناسایی و رسید دریافتی به دفتر VFSGLOBAL  مراجعه کند.

هزینه اخذ ویزای لتونی

هزینه اخذ ویزای توریستی لتونی مبلغی در حدود 85 یورو است که در داخل مرکز انگشت نگاری توسط متقاضی پرداخت میشود. بدیهی است که این مبلغ برای انواع دیگر ویزا متفاوت می باشد.

اطلاعات سفارت خانه و مرکز انگشت نگاری

آدرس سفارت لتونی

لتونی در ایران سفارت خانه ندارد و برای درخواست ویزای آن می بایست به ترکیه سفر کنید.

آدرس محل انگشت نگاری

مراکز VFS GLOBAL در ترکیه در شهرهای آنکارا،استانبول،ازمیر،آنتالیا،بدروم یا امارات و سایر کشورهای همسایه

دیدگاه بگذارید

avatar
  ثبت دیدگاه  
اطلاع رسانی